RSS
czwartek, 13 października 2005
Galerie
Galeria uczestników listy dyskusyjnej
Galeria wspomnień

Zapraszamy do obejrzenia naszych galerii:

Najważniejsza z nich to oczywiście Galeria Ulubieńców, w której zamieszczamy Ulubieńców Tygodnia i zaznaczamy wybieranych spośród nich Ulubieńców Miesiąca.

Galeria Uczestników Listy Dyskusyjnej. Tu zobaczycie kto bierze udział w pogawędkach na forum listy dyskusyjnej.

Ze względu na objętość galerie podzielone są na części w kolejności chronologicznej.

07:55, mycha_donia
Link Komentarze (1) »
Jak podawać koty lekarstwa

JAK PODAWAĆ CHOREMU KOTU LEKARSTWA

PODAWANIE TABLETKI | LEKI W PŁYNIE |

PODAWANIE TABLETKI:

Kot na ogół sam wie jakie produkty będą mu służyły, a które mogą zaszkodzić. Wydaje się jednak, że zamknięty w szklanej ampułce zastrzyk albo pokryta słodką polewą pastylka z lekarstwem są dla niego zbyt abstrakcyjnymi pojęciami. Nie ma co oczekiwać, że przyjmie je dobrowolnie. Niełatwo go też oszukać. Wszelkie sztuczki z chowaniem leku w ulubionym jedzonku nie zdają egzaminu. Zwierzak z pewnością je wywącha i nie tknie "pułapki". Podając kotu lekarstwa jego opiekun musi znać kilka chwytów, które oszczędzą ran obu stronom.

Po pierwsze trzeba być bardzo stanowczym, co nie oznacza brutalnym, warto na tę okazję znaleźć sobie asystenta, który unieruchomi uzbrojone w pazury łapy zwierzęcia;
Osoba, która ma zaaplikować lek powinna jednym ruchem przechylić łepek kota do tyłu;
Drugą ręką należy siłą otworzyć pysk i włożyć pastylkę jak najdalej.
Szybko zamknąć pyszczek i chwilę przytrzymać go, jednocześnie delikatnymi, ale stanowczymi ruchami okrężnymi masować krtań. Tabletka powinna lekko przejść. Koty bywają jednak uparte i może się zdarzyć, że mimo masowania kot trzyma tabletkę w pysku. Nie można pozwolić mu jej wypluć, tylko trzeba kontynuować opisane wyżej postępowanie.

Pamiętaj, że im większa tabletka tym kotu trudniej ją połknąć. Lepiej podzielić pastylkę na mniejsze części.

LEKI W PŁYNIE:

Nieco łatwiejsze jest podanie leku w płynie. Należy przygotować strzykawkę bez igły z odmierzoną właściwą ilością płynu. Przytrzymać kota podobnie jak przy podawaniu tabletki i odchylając końcówką strzykawki górną wargę, z boku pyska wolno wstrzykiwać lekarstwo. W taki sam sposób można spróbować podać kotu płyny podczas ciężkiej choroby, kiedy zwierzak nie chce jeść ani pić. Należy jednak uważać, żeby do gardła nie dostawało się jednorazowo więcej niż kilka kropel wody ogrzanej do temperatury ciała chorego. Jeśli kot będzie chciał więcej, spróbuj nakłonić go do samodzielnego picia, choćby z łyżeczki podstawionej pod nos.

07:53, mycha_donia
Link Komentarze (1) »
Choroby kotów

Choroby kotów

Prędzej czy później każdy kot zachoruje. Co wówczas robić? Jak mu pomóc? Omawiamy najczęstsze kocie przypadłości.

 • Panleukopenia
 • Kłopoty skórne
 • Odrobaczanie
 • Depresja
 • Kleszcze
07:52, mycha_donia
Link Dodaj komentarz »
szczepienia

Szczepienie kotów

Planując kalendarz szczepień dla młodych kotów należy pamiętać o przeciwciałach siarowych przekazanych przez matkę, które mogą neutralizować szczepionki. Z tego względu najbezpieczniej jest zacząć immunizację kociąt w wieku 7 - 8 tygodni. Szczepionki, które powinne być podane kotu to:

 • szczepionka przeciwko herpeswirozie
 • szczepionka przeciwko kaliciwirozie
 • szczepionka przeciwko panleukopenii
 • szczepionka przeciwko białaczce
 • szczepionka przeciwko zakaźnemu zapaleniu otrzewnej
 • szczepionka przeciwko chlamydiozie
 • szczepionka przeciwko wściekliźnie

Najczęściej spotykane symbole na naklejkach szczepionek dla kotów oznaczają:

 • Symbol litery P. oznacza szczepienie przeciwko panleukopenii
 • Symbol litery H oznacza szczepienie przeciwko herpeswirozie
 • Symbol liter FeLV oznacza szczepienie przeciwko białaczce
 • Symbol liter FIP oznacza sczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu otrzewnej
 • Symbol C oznacza szczepienie przeciwko kaliciwirozie
 • Symbol R oznacza szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Proponowany program szczepień kotów

wiek pierwszego szczepienia

kolejne szczepienia w wieku

10 - 11 tyg.13 - 14 tyg.15 - 16 tyg.
7 - 8 tyg.P, H, C lub P, H, C, FeLV+Chlamyd.P, H, C, FeLV+Chlamyd.+FIPP, H, C, FeLV+Chlamyd+FIPR
10 - 11 tyg.P, H, C, FeLV+Chlamyd.+FIPP, H, C, FeLV+Chlamyd.+FIPR
13 - 14 tyg.P, H, C, FeLV+Chlamyd.+FIPP, H, C, FeLV+Chlamyd.+FIP+R
kolejne szczepieniaCoroczne szczepienia przypominające
P, H, C, FeLV+Chlamyd.+FIP+R

Dla R (wścieklizny) obowiązują specjalne przepisy. Datę kolejnego szczepienia wyznacza lekarz wykonujący bieżące szczepienie, uwzględniając sytuację epizootyczną i zalecania Powiatowego Lekarza Weterynarii

07:50, mycha_donia
Link Komentarze (1) »
Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne

 Pielęgnacja oczu

 Koty (zwłaszcza perskie) perskie, z powodu zbytniego spłaszczenia części twarzowej czaszki i skrócenia kanalików łzowych, czasami "płaczą". W skrajnych wypadkach konieczne może być nawet chirurgiczne przetkanie kanalików, jednak zazwyczaj na codzień wystarczy samodzielnie usuwać wycieki. Robimy to bawełnianymi gazikami, zamoczonymi w ciepłej wodzie lub w naparze z rumianku bądź świetlika. Każde oko myjemy osobno, żeby nie przenieść z jednego na drugie ewentualnych infekcji.

Czyszczenie uszu

Trzeba je przeprowadzać regularnie. Zabrudzenia delikatnie usuwamy patyczkiem kosmetycznym zanurzonym w oliwie. Ciemne, woskowate plamki mogą oznaczać infekcję. Niepokojącym objawem jest także częste potrząsanie głową i drapanie ucha. Jeśli zaobserwujemy takie zachowanie kota konieczna jest konsultacjia z weterynarzem.

Dbanie o zęby

Osadzający się na kocich zębach kamień widoczny jest jako żółty nalot. Zbytnie jego nagromadzenie powoduje brzydki zapach z pyszczka, ale może też krwawienie i choroby dziąseł. Dlatego należy dbać o higienę jamy ustnej. W tym celu można próbować myć kotu co tydzień zęby miękką szczoteczką zanurzaną w łagodnym roztworze soli. Zapewne nie wzbudzi to jego entuzjazmu, ale alternatywą jest tylko coroczna wizyta u weterynarza, który kamień usunie.

Skracanie pazurów

Kotom mieszkającym w domu trzeba przycinać pazury. Zabieg nie jest skomplikowany, ale wymaga ostrożności. Jak to zrobić? Naciskamy na koci palec i wysuwamy pazur, który dokładnie oglądamy. Obcinamy tylko biały, ostry koniuszek paznokcia. Żywa tkanka ma kolor różowy, zawiera zakończenia nerwowe, nie można jej przeciąć! Jeśli ktoś nie czuje się pewnie lepiej poprosić o pomoc weterynarza. Gdy kot ostrzy pazury na sprzetach w mieszkaniu, najlepszą ochroną dla mebli będzie przyzwyczajenie kota do specjalnego słupka i regularne przycinanie pazurków.

Pielęgnacja futra

Do czesania należy przyzwyczajać już małe kociaki. Ich włos nie jest zbyt długi, więc zabieg nie sprawia maluchowi przykrości, a w przyszłości bardzo ułatwi codzienną pielęgnację. Jeśli połączymy czesanie z zabawą i pieszczotami może stąć się ono dla kota przyjemnością.

Persy - ich pielęgnacja jest najbardziej pracochłonna. Persy trzymane w domu linieją przez cały rok. Wymagają codziennie co najmniej półgodzinnego szczotkowania. Niezbędny jest specjalistyczny sprzęt: grzebień z rzadkimi, długimi metalowymi zębami; grzebyczek z gęstymi, krótkimi zębami; specjalna szczoteczka z metalowymi, lekko zakrzywionymi delikatnymi i sprężystymi drucikami osadzonymi w elastycznej gumie; szczotka z twardego włosia.

Podstawowym zabiegiem jest rozczesywanie. Do tego celu używamy grzebienia o rzadkich, długich zębach. Kołtuny próbujemy rozplątać palcami (wycinanie to ostateczność, niedopuszczalna w przypadku kotów wystawowych!). Gdy po sierści kota grzebień będzie przesuwał się bez problemu, zamieniamy go na bardziej gęsty - taki, który usunie martwe włosy.

 Czesanie zaczynamy od grzbietu, nie zapominając o bokach, brzuchu, łapach i głowie. Persy mocno kołtunią się pod pachami i w pachwinach, stąd szczególnie trzeba zadbać o te miejsca. Wyczesujemy zarówno z włosem jak i pod włos.

Kolejną czynnością podczas pielęgnacji persa powinno być popudrowanie futra specjalnym talkiem (dostępnym w sklepach zoologicznych), albo delikatnym pudrem dla niemowląt. Posypujemy korpus, ogon, kryzę na szyi, łapy, brzuch i pachwiny. Nadmiar proszku strzepujemy. Po chwili wyczesujemy bardzo dokładnie gęstym grzebieniem a następnie włosianą szczotką. Zabieg ten czyni futerko bardziej puszystym, mniej podatnym na kołtunienie, przewietrza i oczyszcza.

Ogon przeczesujemy delikatnie, grzebieniem o długich zębach. Paradoksalnie ta wspaniała ozdoba kotów perskich wymaga najmniej zabiegów. Jedyny problemjaki może się pojawić to przetłuszczenie u nasady ogona, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. W takim przypadku trzeba to miejsce umyć ciepłą wodą z dodatkiem szamponu dla kotów lub delikatnego szamponu dla dzieci. Potem mocno zapudrować, a po kilku godzinach wyczesać.

 Koty krótkowłose - pod względem pielęgnacji futra są znacznie mniej czasochłonne. Wystarczy raz w tygodniu gęstym grzebieniem i włosianą szczotką wyczesywać im martwy włos, a szczotką usuwać kurz. W przypadku reksów można zamiast włosianej szczotki użyć gumowej. Reksy mają bardzo krótką i delikatną sierść, trzeba uważać, żeby ich nie zadrapać.

 Koty półdługowłose - wymagają więcej pracy niż koty krótkowłose, ale zdecydowanie mniej niż persy. Mają gładkie, jedwabiste futra, które nie kołtunią się tak szybko jak u persów. Potrzebują porządnego wyczesywania (grzebieniem i szczotką) dwa razy w tygodniu ze szczególnym zwróceniem uwagi na "portki", pachwiny i kryzę. Main coony i koty norweskie leśne ze względu na grubość futra powinny być czesane częściej.

07:41, mycha_donia
Link Dodaj komentarz »
Porady weterynarza

Weterynarz radzi

Lekarz weterynarii dr. Artur Dobrzyński co dwa tygodnie spotyka się w naszej internetowej kawiarence z właścicielami czworonogów. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (dot. kotów) publikować będziemy w tym kąciku.

W jakim wieku można przygarnąć kotka?
Dla małych kotków najlepszy termin to ok. 7-8 tydzień życia.

Jak długo żyją koty?
Rekordzista (w Wielkiej Brytanii) żył 32 lata.

Co najlepiej podawać kotu do jedzenia?
Gotowe, zbilansowane karmy.

A jeśli kot ma nadwagę?
W takim wypadku podawać karmy typu light.

Co robić, gdy kot nie chce jeść?
Najlepiej zacząć od zrobienia mu zestawu badań: krew, morfologia i
biochemia, RTG jamy otrzewnowej, test na białaczkę i FIV.

Jak przestawić kota z surowego mięsa i ryb na karmy?
Trzeba podejmować próby, ale nie za wszelką cenę. U kota głodówka może
doprowadzić do zwyrodnienia wątroby.

Czy kotu trzeba obcinać pazury?
Tak, już od 4. tygodnia życia.

Jak zabezpieczyć kota przed ukąszeniem kleszcza?
Za pomocą specjalnych środków. Po użyciu chronią przed kleszczami przez
miesiąc.

Czy istnieje skuteczniejszy środek zapobiegawczy kleszczom niż obroża?
Tak, np. mikropipetki wpuszczane na skórę karku.

Jakie szczepienia są zalecane dla małych kotów?

Katar koci, tyfus koci, białaczka, chlamydioza i wścieklizna.

Czy trzeba szczepić kota co roku, jeśli stale przebywa w domu i z dala od innych zwierząt?
Zawsze lepiej zapobiegać niż później leczyć. Opłaca się to pod każdym
względem - zarówno finansowym, jak i moralnym.

Jakie są najczęstsze choroby kotów?
Herpeswiroza, kaliciwiroza, panleukopenia, chlamydioza, białaczka FIV, FIP, wścieklizna - to najważniejsze choroby zakaźne. Poza tym istnieje wiele
schorzeń i chorób niezakaźnych.

Czy katar u małego kotka jest groźny?

Najprawdopodobniej jest to tzw. katar koci (herpeswiroza i kaliciwiroza).
Choroba jest wysoce zakaźna - dla nieszczepionych kotów.

Jak często powinno się odrobaczać kota?

Do ukończenia roku co 3 miesiące, później wystarczy raz na 6 miesięcy. Ale
jeśli przebywa w rejonach zagrożonych, to nawet raz w miesiącu.

Zauważyłam u mojej kotki białe robaczki wychodzące z odbytu, o długości ok. 1 cm. Co to może być?
Niewykluczone że tasiemiec. Jeśli robaki przypominają ziarna ryżu, polecam
preparat Drantal Kot: 1 tabletka na 4 kg wagi ciała.

Mój kot ma na ciele wiele strupów. Czy to jakaś choroba?
Zapewne. Warto wykonać badanie mikrobiologiczne - wymaz i posiew
bakteriologiczny, badanie mykologiczne i pasożytnicze.

Czy koty zawsze zarażają toksoplazmozą?
Nie zawsze. Ale są one główną przyczyną zarażania się człowieka tą
chorobą.

Ile razy w roku kotka może mieć młode?
Nawet 4 razy.

Co zrobić, aby moja kotka nie miała więcej młodych?

Wysterylizować ją.

Czy kocury powinno się kastrować, jeżeli trzyma się je tylko w domu?

Warto. Ale uwaga! - gdy u kota dojrzeją tzw. gruczoły płciowe dodatkowe
(ok. 7 miesiąca życia), kastracja nie wyeliminuje już przykrego zapachu
moczu. Dlatego najlepszy moment na kastrację kocura to wiek 6-7 miesięcy.

Od czego zależy ubarwienie kota?
Od ubarwienia przodków.

Jak wyrobić paszport dla kota?
Ustalony już został wzór urzędowy. Izby lekarskie mają zająć się
rozprowadzaniem paszportów i systemem chipowania zwierząt.

07:34, mycha_donia
Link Dodaj komentarz »
Porady

"Najdzikszym ze wszystkich zwierząt był kot. Szedł własną drogą i obojętne mu było dokąd ona prowadzi."
-- R. Kipling

Człowiek zawsze będzie pamiętał ten dzień, w którym na swojej drodze spotkał KOTA. Zobaczył go i już nie miał nic do powiedzenia. Jego życie upływało na patrzeniu w tajemniczo zwężone źrenice, wkupywaniu się w łaski dumnego domownika i rozważaniu jakie szczęście go spotkało, że raczył go wybrać ten właśnie kot.

Tak naprawdę większości kotów do szczęścia wystarczy pełna miska, ciepłe miejsce do spania i ręka do drapania za uchem. My jednak oczarowani wdziękiem, urodą i niepowtarzalnym charakterem naszych puszystych domowników robimy wszystko, żeby im dogodzić.

Na stronach z poradami dowiecie się jak tego dokonać. Jak zrozumieć i uszczęśliwić kota, dać mu wszystko czego potrzebuje, a... nawet troszkę więcej.

07:33, mycha_donia
Link Komentarze (1) »